Przedawnienie roszczeń.

Mozliwosc dochodzenia rozczen wynikajacych ze stosunkow majatkowych nie trwa w nieskonczonosc. Przeciwnie, jest ona ograniczona granicami czasowymi oznaczonymi w przepisach parwa cywilnego. Przepisy ograniczajace w czasie mozliwosc dochodzenia rozczen przed sadami maja na celu sklonienie wierzycieli do szybkiego dochodzenia rozczen.Zwlekanie z dochodzeniem rozczen wytwarza bowiem stan niepewnosci, utrudniac moze postepowanie dowodowe itp.
Jako generalną zasadę kodeks cywilny ustala, ze przedawieniu ulegają wszystkie rozczenia majatkowe, tj. rozczenia wymierne w pieniadzu. Nieliczne wyjatki od tej zasady wymienione są wyraznie w kodeksie. Z wymienionej wyzej zasady wynika, ze przedawieniu ulegają jedynie rozczenia, a nie same prawa podmiotowe, oraz ze nie ulegaja przedawieniu rozczenia majatkowe, np. rozczenia plynace z praw osobistych. Kodeks cywilny okresla scisle terminy przedawienia. Nie moga one byc przez nikogo skracane ani przedluzane. W mysl kodeksu, jesli przepis szczegolny nie stanowi inaczej, termin przedawienia wynosi 10 lat, a dla rozczen o swiadczenie okresowe oraz rozczen zwiazanych z prowadzeiem dzialalnosci gospodarczej - 3 lata.
Przytoczony wyzej dziesiecioletni i trzyletni termin przedawienia nosi nazwe ogolnych terminow przedawienia. W niektorych sytuacjach k.c. przewiduje odmienne od wyzej podanych terminy. Jesli przepis szczegolny nie podaje odmiennego terminu przedawienia, chocby o przedawieniu rozczen nie wspomnial, oznacza to, ze wchodzi w gre jeden z ogolnych terminow przedawienia, tj. termin 10 - letni, a dla rozczen o swiadczenie okresowe lub zwiazane z prowadzeniem dzialalnosci gospodarczej - termin 3 - letni.
Rozczenie przedawione w naszym systemie prawnym nie wygasa, a jedynie staje sie rozczeniem niezupelnym. Po uplywie bowiem terminu przedawienia ten, przeciwko komu rozczenie jest skierowane, moze uchylic sie od zadoscuczynienia rozczeniu, powolujac sie na uplyw czasu. Bieg przedawienia rozpoczyna sie od dnia, w ktorym rozczenie stalo sie wymagalne, tj. najczesciej od dnia, w ktorym uprawniony mogl zadac spelnienia swiadczenia. (np. od dnia terminu zwrotu pozyczki). Kodeks przewiduje, ze w niektorych sytuacjach nastapic moze zawieszenie lub pzrerwa biegu przedawienia. Zawieszenie biegu przedawienia polega na tym, ze w pewnych sytuacjach bieg przedawienia nie rozpoczyna sie, a jesli juz sie rozpoczol, przez pewien okres nie jest liczony. Jezeli antomiast nastepuje ustanie przyczynypowodujacej zawieszenie, biegnie ono dalej, a nowy okres przedawienia dolicza sie do poprzedniego.Przerwa biegu przedawienia polega na tym, ze wskuek przewidzianych w k.c. przyczyn caly dotychczasowy bieg przedawienia zostaje przekreslony, a przedawienia zaczyna biec od poczatku.

Dodaj swoją odpowiedź
Prawo

Przedawnienia roszczeń

Przedawnienie roszczeń w prawie cywilnym
Jeżeli przysługuje nam jakieś roszczenie, to musimy pamiętać, że z reguły dochodzić go możemy tylko w określonym terminie. Sam upływ czasu może spowodować, że wysiłki nasze zmierzające d...

Administracja

Prawo zobowiązań

Są to notatki z prawa zobowiązań. Przydadzą się z penością studentom WSSS w Suwałkach.



Prawo cywilne jest jedną z głównych gałęzi współczesnego prawa. Wraz z dwoma innymi podstawowymi gałęziami prawa, tj. prawem ...

Prawo cywilne

Efektywne sposoby wygasania zobowiązań podatkowych

Wstęp

Celem niniejszej pracy jest prezentacja efektywnych sposobów wygasania zobowiązań podatkowych oraz przeanalizowanie czynności jakim jest zapłata zobowiązań podatkowych.
Praca składa się z dwóch części. Rozdział pierw...

Prawo cywilne

Prawo zobowiązań - przypadki odpowiedzialności absolutnej.

Odpowiedzialność absolutna
• Art. 142, 149, 182 §2
• Naprawienie szkody wyrządzonej w pewnych przypadkach właścicielowi gruntu przy wykonywaniu uprawnień do połowu ryb
• Odpowiedzialność państwa za szkody wyrządzone prz...

Prawo

Podstawy prawa cywilnego




POJĘCIE PRZEDMIOT I SYSTEMATYKA PRAWA CYWILNEGO
Prawo cywilne wywodzi się z prawa rzymskiego.
CECHY:
ZASADA RÓWNOŚCI PODMIOTÓW WOBEC PRAWA – w stosunkach cywilno – prawnych podmioty występują na zasadach partn...