Napisz krótką nostatke o Klasykach Wiedeńskich PROSZĘ O SZYBKO ODPOWIEDŹ!!!!!!!

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) urodził się w Salzburgu w Austrii. Był cudownym dzieckiem. W wieku czterech lat potrafił już grać na klawesynie i skrzypcach. Pierwsze utwory powstały, zanim Wolfgang Amadeusz skończył sześć lat. Kiedy miał dwanaście lat, w jego dorobku znajdowały się już trzy opery, sześć symfonii i wiele innych mniejszych kompozycji. Wśród wielu dzieł Mozarta znajduje się ponad czterdzieści symfonii. Do najbardziej znanych należy 40. Symfonia g-moll ,,Wielka". Mozart skomponował dwadzieścia oper. Mozart żył krótko, zmarł w 1791 roku w wieku zaledwie trzydziestu pięciu lat. W tym czasie stworzył więcej kompozycji niż wielu długo żyjących kompozytorów. Ludwig van Beethoven (1770-1827) był najmłodszym z trójki wielkich kompozytorów epoki klasycyzmu, nazywanych klasykami wiedeńskimi. Jego rodzice wcześnie zmarli. Jako dwunastolatek, dzięki swemu talentowi i zdolnościom, sam utrzymywał siebie i swoich braci. Mając 18 lat wyjechał do Wiednia (1787 rok), gdzie wówczas działali Haydn i Mozart. Beethoven marzył by zostać uczniem Mozarta, jednak choroba i śmierć matki zmusiły go do powrotu do domu rodzinnego. Aby zarobić środki do życia pracował jako muzyk dworski w Bonn i tworzył swoje dzieła. Występował tam jako pianista i udzielał lekcji gry na fortepianie. W 1792 roku wyjechał do Wiednia na dalszą naukę. Gdy Beethoven przybył do Wiednia, Mozart już nie żył. Pozostał na stałe w Wiedniu. Rozpoczął naukę u Haydna, którego dwa lata wcześniej spotkał na dworze w Bonn. Kiedy miał dwadzieścia cztery lata, spotkało go wielkie nieszczęście - zaczął tracić słuch. Jego wspaniały słuch wewnętrzny pozwolił mu nadal tworzyć. Beethoven skomponował dziewięć symfonii. Kompozytor napisał pięć koncertów fortepianowych i trzydzieści dwie sonaty fortepianowe. Józef Haydn - najstarszy z trzech klasyków wiedeńskich. Joseph Haydn urodził się 31 marca 1732 w Rohrau – małej wiosce w Dolnej Austrii. Już w dzieciństwie przejawiał talent muzyczny. Od szóstego roku życia uczył się gry na skrzypcach, fortepianie, a także śpiewał w chórze. W wieku ośmiu lat został zabrany przez przyjaciela rodziny do Wiednia. W latach 1761–1790 był kompozytorem i kapelmistrzem książąt Esterházych w Eisenstadt. W roku 1766 Haydn awansował na stanowisko kapelmistrza. Skomponował w tym czasie około 40 kwartetów smyczkowych, 30 sonat fortepianowych, 60 symfonii, 11 oper, a także wiele utworów kameralnych. W 1790 zamieszkał w Wiedniu.